Kommunedirektørens forslag til budsjett 2027 og økonomiplan for perioden 2027–2030

Budsjettforslaget for 2027 legger opp til et netto driftsresultat på 14,7 millioner kroner.

En kvinne med briller smiler mot kameraet, iført en grønn jakke. En murbygning og tørre planter er synlige i bakgrunnen.

Kommunedirektør Tove Kreppen Jørgensen legger fram forslag til budsjett for 2027 og økonomiplan for perioden 2027–2030. Forslaget bygger på en relativt god økonomisk stilling, høyere vekst i frie inntekter og omstillinger som kommunen har gjennomført de siste årene.

Budsjettet og økonomiplanen skal legges ut på høring og behandles i kommunens råd og utvalg før endelig behandling i kommunestyrets siste møte i desember.

– Budsjett og økonomiplan er den viktigste presentasjonen administrasjonen legger fram for politisk behandling. Den skal gi politikerne et godt grunnlag for å prioritere mellom behov, tjenester og investeringer – og samtidig sikre en økonomi som er bærekraftig over tid, sier kommunedirektør Tove Kreppen Jørgensen.

Høyere frie inntekter, men begrenset handlingsrom

Kommunens frie inntekter er beregnet til 758,3 millioner kroner i 2027. Det tilsvarer en vekst på 5,8 prosent og gir kommunen et rimelig godt økonomisk utgangspunkt. Økonomiplanen er i balanse, men handlingsrommet er begrenset og forutsetter fortsatt nøktern ressursbruk, god økonomisk styring og et sterkt engasjement fra ledere og ansatte.

Økonomiske buffere og investeringer

Det foreslås en avsetning til disposisjonsfond på 15,8 millioner kroner i 2027.

Det foreslås investeringer på 371 millioner kroner i 2027 og totalt 1,1 milliarder kroner i perioden 2027–2030.

Ingen avgiftsøkning på VA og renovasjon, slamgebyret reduseres

Det foreslås ingen økning i gebyrene for vann, avløp og husholdningsrenovasjon i 2027. Slamgebyret foreslås redusert med 9 prosent.

Godt samarbeid gir gode resultater

Kommunedirektøren takker alle ansatte, tillitsvalgte og politikere for engasjement, stå-på-vilje og en løsningsorientert tilnærming til det beste for Rakkestadsamfunnet. 

– Rakkestad kommune skal møte framtidens behov gjennom ansvarlig økonomistyring, målrettede investeringer og kontinuerlig omstilling og utvikling av tjenestene våre, sier kommunedirektør Tove Kreppen Jørgensen.

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?