Helga Eng fra Rakkestad

Helga Eng (1875 – 1966) vokste opp på Kirkeng som datter av en lærer og kirkesanger.

 Foreldrene fikk åtte barn, og alle utdannet seg til lærere. Helga var en svært vitebegjærlig kvinne. Som 20-åring ble hun utdannet lærer. Fem år senere fikk hun en stilling i Kristiania, tok artium og studerte pedagogikk og psykologi i Tyskland. Dette førte til en doktorgradsavhandling som hun forsvarte i 1913. Engs interessefelt var bredt. Hun skrev bøker og artikler om barn og tegneutvikling, om kunstpedagogikk, om yrkesveiledning og om ungdoms dagbøker. Bøkene hennes ble oversatt til flere språk, og hun ble en internasjonalt anerkjent forsker! 31. mai 2025 ville hun ha rundet 150 år.

Willy Aagre er professor emeritus i pedagogikk ved Universitetet i Sørøst-Norge, og han tok initiativ til at Helga Eng ble hedret med et blått skilt utenfor den bygården i Oslo der hun bodde i 27 år.
Han har skrevet flere bøker og artikler om framtredende kvinnelige lærere, for eksempel Margrethe Munthe, Anna Sethne (kollega av Eng), Anna Rogstad og Tilla Valstad.

Priser

Det fastsettes følgende priser som gjelder fra 1. januar 2026. 
Alle gebyrene er oppgitt med mva.   

GebyrSats 2026
Bygdebok bind 1300,-
Bygdebok bind 2400,-
Bygdebok bind 3350,-
Bygdebok bind 4400,-
Bygdebok bind 1-41200,-
Gårds- og slektshistorie bind 1500,-

Relatert informasjon

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?