Landinfra Energy Norway AS - Hensåsen solkraftverk og Slettefjellet solkraftverk – Høring av meldinger og forslag til konsekvensutredningsprogram

Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har mottatt meldinger fra Landinfra Energy Norway AS om Hensåsen solkraftverk og Slettefjellet solkraftverk i Rakkestad kommune i Østfold fylke. 

Vi presiserer at dette er to ulike saker og at det må sendes inn høringsuttalelser til hver enkelt sak hver for seg.

Høringsfristen er satt til 30.05.2025.

Hensåsen solkraftverk er planlagt med installert effekt på inntil 215 MWp, mens Slettefjellet solkraftverk er planlagt med installert effekt på inntil 121MWp. Planområdet for Hensåsen solkraftverk er på ca. 2 562 daa, mens planområdet for Slettefjellet solkraftverk er på ca. 1 423 daa. 

Meldingene inneholder beskrivelser av prosjektene og forslag til hva som skal utredes før det kan søkes konsesjon i medhold av energiloven. Områdene brukes i dag primært til skogbruk og jakt. Tiltakene meldes med alternative nettilknytningsløsninger. 

Tiltakshaver i sakene er Landinfra Energy Norway AS (heretter Landinfra). 

Høringsuttalelser 

Gjennom høring av meldingene ønsker NVE først og fremst innspill til: 

  • Mangler i den foreløpige konsekvensbeskrivelsen i meldingene. 
  • Innhold i utredningsprogrammene. 
  • Tema som mangler, spesielle lokale hensyn og innspill til metoder som bør benyttes i utredningene. 

NVE ber alle om å sette seg inn i Landinfra sine forslag til utredningsprogram. Det er ikke nødvendig å foreslå innhold til utredningsprogrammene som allerede er dekt i forslag til utredningsprogram som kan finnes i meldingene. 

Etter høringen vil NVE fastsette et konsekvensutredningsprogram (KU-program), som beskriver de utredningene vi mener at Landinfra bør gjennomføre før de kan søke konsesjon. Dersom Landinfra utarbeider en konsekvensutredning, kan de søke konsesjon for tiltakene etter energiloven § 3-1. Det er først i denne fasen vi skal ta stilling til om tiltaket skal få konsesjon eller ikke. NVE skal da også avgjøre om beslutningsgrunnlaget i sakene er godt nok. 

Når NVE tar søknadene og konsekvensutredningene til behandling vil vi gjennomføre en ny bred høring og det vil bli både befaring og møter med kommunale og regionale myndigheter og folkemøte i saken. 

For mer informasjon om NVEs konsesjonsbehandling av solkraftsaker vises det til vårt nettsted: https://www.nve.no/konsesjon/konsesjonsbehandling-av-solkraftverk/ Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. 

Meldingene med utkast til KU-program er tilgjengelig på NVEs nettsted for disse konkrete sakene; 

Vi presiserer at dette er to ulike saker og at det må sendes inn høringsuttalelser til hver enkelt sak hver for seg. 

NVE vil kunngjøre høringen av meldingene i aktuelle aviser. 

Høringsuttalelser

Uttalelser kan sendes: 

  • Via sakens nettside (se link over), 
  • E-post nve@nve.no Åpnes i nytt vindu. (merk med «Høringsuttalelse 202409870» for Hensåsen solkraftverk, eller «Høringsuttalelse 202412441» for Slettefjellet solkraftverk og oppgi navn/organisasjonsnummer) 
  • Via brev til NVE, Postboks 5091, Majorstuen, 0301 Oslo. 

Høringsfrist

Eventuelle merknader til meldingen og forslag til hva som bør utredes for Hensåsen solkraftverk og Slettefjellet solkraftverk sendes NVE innen 30.05.2025.

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?