Tekststørrelse
A+ A-
Kontrast
farge.png lofi.png
Vær fra yr.no
Lettskyet 22°

Prosjekthelg - Rakkestad kulturskole

Musikkverksted
Helgen 22. - 23. oktober hadde Rakkestad kulturskole for første gang prosjekthelg. Vi fikk besøk av Drivhuset fra Oslo, som er en stiftelse som arbeider med musikkverksteder.

De reiser rundt i landet og arrangerer musikkverksteder for kulturskoler og skoleklasser blant annet. De har flere samarbeidspartnere og denne høsten skal de også besøke Den Norske Opera i forbindelse med et prosjekt for Norsk kulturskoleråd og Den Norske Opera. Mer om Drivhuset:  www.drivhuset.org - det vil bli lagt ut lydfiler fra vårt prosjekt på denne siden snart.

Se flere bilder og lyd fra helgen her.

Rakkestad kulturskole fikk besøk av de dyktige pedagogene Jon Harald Bjørnseth og Isak Anderssen fra stiftelsen, som også hadde med seg en bil full av spennende slagverks- og elektroniske instrumenter til elevene, noen hjemmesnekret og med spennende klanger.

Elevene fikk spille sammen i en stor gruppe og i 2 mindre i løpet av helgen. Musikk ble laget underveis og elevene fikk komme med forslag om innhold, lyder, form og navn og var dermed svært delaktig i hvordan musikkstykkene ble. Instrumentene ble brukt på litt uvanlige måter, og barna var flinke til å oppdage nye lyder på sine instrumenter og på lånte slagverksinstrumenter.

Det er fint å samle elevene en helg, og fellesskapet ble en fin ramme på helgen. Rundt 60 elever og lærere var i sving i løpet av helgen i kulturhuset.

Prosjektet ble avsluttet med en konsert på søndag ettermiddag - hvor det ble ufremføring på helgens 3 stykker med navn som "Rekebagett" og "Regnskogen". Prosjektet fikk fyldig omtale i Rakkestad Avis både for helgen og konserten på søndag.

Takk til elever og lærere for en flott helg!